Livestreamy

Auto Show Shanghai 2025

Elektromobilita zažívá nebývalý rozmach a letošní Šanghajský autosalon toho byl zářným důkazem.

29.4.2025

Německé automobilky v novém světle

Německé značky Volkswagen, Audi a Mercedes-Benz ukázaly v Šanghaji své nové koncepty, které cílí zejména na čínský trh. Volkswagen představil tři nové modely – ID Aura, ID R a další SUV, vyvíjené ve spolupráci s čínskými partnery. Tyto vozy se však do Evropy pravděpodobně nedostanou, což podtrhuje zaměření koncernu na znovuzískání podílu na čínském trhu.

Audi překvapilo změnou loga – místo ikonických čtyř kruhů nese koncept nové značky prosté slovo „Audi“. Cenovka okolo 1,4 milionu korun by jej postavila do konkurence BMW i4, což ukazuje na snahu nabídnout dostupnou alternativu k dražším elektromobilům.

Mercedes pak uchvátil svým konceptem Vision V – luxusním minibusem s otočnými sedačkami, 65palcovou obrazovkou a špičkovým audiosystémem se 42 reproduktory. Tento vůz je důkazem, že Mercedes hodlá nabídnout nejen technologickou, ale i zážitkovou stránku elektromobility.

Čínská smršť novinek

Čínské značky se v Šanghaji předvedly ve velkém stylu a prakticky v každé kategorii dominovaly. Firefly, stylový kompaktní elektromobil od nové značky Onvo (odnož NIO), míří dokonce i do Evropy. Přestože cena vypadá příznivě (okolo 30 tisíc eur), otázkou zůstává, zda evropští zákazníci přijmou čínské vozy jako plnohodnotnou alternativu.

Leapmotor B01 oslnil rychlým nabíjením a solidním dojezdem, zatímco Sherry iCar přinesl retro design a neuvěřitelně nízkou cenu 300 tisíc korun na čínském trhu. Výkon BYD Denza Z, elektrického rivala Porsche 911, jen dokazuje, že Čína už dávno neprodukuje jen levné kopie, ale i špičkové vozy pro náročné zákazníky.

MG CyberX ukázal, že retro-futurismus má stále své místo, zatímco startup Pony.ai přivezl sedmou generaci autonomního robotaxi, která se již testuje v několika městech a plánuje expanzi do Evropy.

Bateriová revoluce

Jedním z klíčových témat Šanghaje byly pokroky v bateriových technologiích. BYD představil platformu umožňující nabití 470 km dojezdu za pouhých pět minut, založenou na zdokonalené LFP chemii. Tesla a BYD ukázaly rozdílné přístupy: zatímco Tesla spoléhá na vysokou energetickou hustotu svých článků 4680, BYD sází na nižší cenu, vyšší bezpečnost a rychlejší výrobu díky své Blade Battery.

Velký rozruch vzbudily i první sodíkové baterie společnosti CATL, které přinášejí revoluční vlastnosti – vysokou odolnost vůči mrazu, rychlé nabíjení a nízkou cenu. Plánovaná masová výroba od prosince 2025 naznačuje, že sodíkové baterie mohou zásadně změnit trh elektromobilů.

CATL ukazuje nový směr

CATL předvedl také unikátní koncept Freevoi Dual Power, tedy bateriový pack kombinující dvě různé chemie – například sodíkovou a železofosfátovou baterii. Tato inovace umožní optimalizovat výkon a dojezd v závislosti na aktuálních podmínkách. Výsledkem by mohl být elektromobil s dojezdem až 1500 kilometrů, což by v podstatě eliminovalo potřebu častého nabíjení a představovalo smrtelnou ránu spalovacím motorům.

Ačkoliv tato technologie přináší vyšší komplexitu výroby a potenciálně vyšší náklady, její přínos v podobě flexibility a spolehlivosti je nesmírně lákavý. Výroba těchto baterií by měla začít již v roce 2025, což ukazuje, jak rychlý vývoj nyní probíhá.

Shrnutí

Šanghajský autosalon 2025 jasně ukázal, že hlavním motorem inovací v oblasti elektromobility je dnes Čína. Zatímco evropské a americké značky se spíše drží osvědčených postupů, čínští výrobci přicházejí s odvážnými koncepty, novými technologiemi a často i bezprecedentně nízkými cenami. Pokud vás tato témata zaujala, určitě doporučujeme shlédnout celé video, kde se dozvíte ještě více podrobností a analýz k jednotlivým modelům a technologiím!

Jan Piechaczek

Šefredaktor

Jsem šéfredaktor serveru zaměřeného na elektromobilitu, oblast, která představuje budoucnost dopravy. Moje vášeň pro technologii a udržitelný rozvoj mě přivedla k tomuto zaměření, kde mohu spojit svůj zájem o inovace s odpovědností vůči životnímu prostředí.