Fotovoltaika

Chytré řízení fotovoltaiky s Cubee

Využití FVE už dávno není jen o tom vyrábět elektřinu ze slunce. Díky chytrým systémům jako Cubee mohou domácnosti optimalizovat svou spotřebu a také vydělávat na trhu s elektřinou.

1.5.2025

Optimalizace domácí energetiky

Fotovoltaika v domácnostech zažívá skutečnou technologickou revoluci. Už to není jen o tom, že panely vyrábějí elektřinu během slunečných dnů. Klíčovou roli dnes hrají systémy, které umí tuto výrobu inteligentně řídit a přizpůsobovat aktuálním podmínkám na trhu i v domácnosti. Hlavní motivací uživatelů se tak stává nejen soběstačnost, ale i ekonomická efektivita.

V této nové éře se do popředí dostávají produkty jako Cubee – chytrá krabička, která dohlíží na to, kdy a jakým způsobem se elektřina vyrábí, ukládá, spotřebovává nebo prodává. Uživatelé se tak mohou stát aktivními účastníky trhu s elektřinou. Místo pasivního odběru a výkupu nyní dokážou reagovat na aktuální ceny elektřiny a optimalizovat celý svůj energetický režim.

Surfování na spotovém trhu

Jedním z hlavních přínosů systému Cubee je schopnost takzvaného „surfování na spotu“. Tato strategie spočívá v přesném načasování nabíjení baterií a prodeje přebytečné elektřiny v závislosti na vývoji cen na spotovém trhu. Cílem je využít maximum z cenových výkyvů – prodávat v době, kdy je cena vysoká, a nabíjet tehdy, kdy je nízká.

Uživatelé si na základě dat z aplikace mohou ověřit, jak Cubee optimalizuje tok energie. Například v zimních měsících, kdy je výroba elektřiny nižší, Cubee dokáže přesně předpovědět, kolik energie bude potřeba uložit a kdy je výhodnější prodávat. Tím se minimalizuje potřeba nákupu drahé elektřiny ze sítě.

Cubee navíc pracuje s predikcí počasí a vývojem cen, a to s denním předstihem. Pokud je známo, že následující den bude slunečný, systém může večer odprodat část uložené energie a spolehnout se na dobíjení během dne. V případě, že předpověď hlásí zataženo, systém si část kapacity baterie ponechá.

Další výhodou je možnost ručního nebo automatického zadávání příkazů. Uživatelé mohou například blokovat přetoky nebo zabránit nabíjení baterie v nevhodných hodinách. Cubee však většinu těchto příkazů generuje automaticky a neustále je aktualizuje na základě nových informací.

Grafy a přehledy v aplikaci Cubee jsou intuitivní a umožňují sledovat kompletní tok energie – od výroby až po prodej. Barevné značení pomáhá s rychlou orientací, což ocení i méně technicky zdatní uživatelé.

Důležitou roli hraje i dostatečná kapacita baterií. V ideálním případě by měla odpovídat dvojnásobku výkonu panelů, aby bylo možné flexibilně reagovat na výkyvy ve výrobě a spotřebě. Díky tomu systém dokáže efektivně pracovat i v zimních měsících.

Na základě měsíčních reportů má uživatel kompletní přehled o tom, kolik energie prodal, kolik spotřeboval a jaký zisk z toho plyne. V některých případech se může jednat o desítky korun denně, což se v průběhu měsíců nasčítá do zajímavé částky.

Energetická inteligence v praxi

Cubee ale není jen o elektřině – systém dokáže řídit i teplou vodu nebo topení. Využívá k tomu například akumulační nádrže, do kterých posílá přebytečnou energii v době, kdy je její výkup nevýhodný. Tímto způsobem snižuje potřebu využití biomasy nebo plynu pro vytápění.

Ve srovnání s klasickým nastavením, kdy se bojler dohřívá večer po sprchování, Cubee odkládá ohřev vody na dobu nejvyššího slunečního svitu, obvykle mezi 11. a 14. hodinou. Tím se šetří jak energie v baterii, tak peníze za případný nákup elektřiny.

V praxi může Cubee ovládat i další zařízení v domácnosti – například nabíjení elektromobilů. Do budoucna se počítá i s tzv. agregací flexibility, kdy uživatelé nabídnou části své spotřeby nebo výroby do sítě a pomohou tak stabilizovat celou elektrickou soustavu.

Systém je přístupný i více uživatelům, což znamená, že například celá rodina může sledovat výrobu a spotřebu i u více domácností. To je výhodné jak z hlediska informovanosti, tak i možnosti sdílení zkušeností a optimalizace.

Velkým plusem je i to, že Cubee se učí – první dny po instalaci systém sbírá data, analyzuje chování uživatele a až následně začne automaticky nastavovat příkazy. Díky tomu jsou výsledky přesnější a efektivnější než u statických řešení.

Agregace flexibility

Agregace flexibility je koncept, který se zatím jen zlehka dotýká domácích fotovoltaik, ale již nyní se připravují technologie, které ji brzy umožní. V praxi to znamená, že obchodníci s elektřinou získají možnost hromadně řídit spotřebu i výrobu v tisících domácnostech, a to přesně podle potřeb sítě.

Domácnosti budou moci poskytnout části své kapacity – například v podobě bojleru, baterie nebo elektromobilu – v přesně stanovený čas. Když bude potřeba snížit zatížení sítě, systém jednoduše odstaví nabíjení nebo spustí spotřebu v čase přebytků. Tím pomůže stabilizovat síť a obchodníkovi ušetřit.

Za tuto službu pak mohou být domácnosti finančně odměněny. A právě Cubee je připraven tuto možnost technicky realizovat, byť zatím bez plného zapojení do systému. Do budoucna se očekává, že spolupráce mezi uživateli a dodavateli energie bude stále těsnější a transparentnější.

To, co bylo ještě před pár lety považováno za utopii, se nyní stává realitou. Energetická infrastruktura se decentralizuje a roste význam malých, ale inteligentních jednotek. Virtuální elektrárny tvořené tisíci domácností mohou být klíčovým prvkem energetické transformace.

Takové řešení přináší výhody nejen jednotlivcům, ale i celé společnosti. Umožní efektivnější využití obnovitelných zdrojů, stabilizaci sítě a snížení celkové závislosti na centrálních zdrojích energie.

Shrnutí

Chytré řízení fotovoltaiky prostřednictvím systému QB představuje zásadní posun v přístupu k domácí energetice. Umožňuje efektivní využití sluneční energie, optimalizaci spotřeby i prodeje a přináší uživatelům finanční úspory. Surfování na spotovém trhu není jen technologickou hříčkou, ale cestou k energetické soběstačnosti. Pro více informací a praktických ukázek doporučujeme zhlédnout celé video, které se tématu věnuje do hloubky.

Jan Piechaczek

Šefredaktor

Jsem šéfredaktor serveru zaměřeného na elektromobilitu, oblast, která představuje budoucnost dopravy. Moje vášeň pro technologii a udržitelný rozvoj mě přivedla k tomuto zaměření, kde mohu spojit svůj zájem o inovace s odpovědností vůči životnímu prostředí.