Franz von Holzhausen, hlavní designér Tesly, byl již potřetí hostem populárního podcastu Ride the Lightning.
Franz von Holzhausen je klíčovou osobností designového týmu Tesly již 16 let. Jeho přístup k práci se odlišuje od běžného vnímání designérů v automobilkách, kde je obvyklá rotace na úrovni 40 let. V Tesle však čas letí rychle a zaměstnanci zde pracují na průlomových technologiích, což udržuje jejich zápal pro inovace. Holzhausen zdůraznil, že ho stále pohání mise Tesly – revoluce v automobilovém průmyslu a přechod k udržitelným technologiím.
Nejenže si nemůže představit, že by z Tesly odešel, ale zároveň tvrdí, že by pro něj neexistovalo zajímavější místo, kde by mohl pracovat. Práce na projektech jako Cybertruck, Optimus nebo nové designové prvky ho udržuje v neustálé kreativitě. Oproti běžným automobilkám, kde design často stagnuje, Tesla posouvá hranice a neustále inovuje.
Jedním z klíčových témat rozhovoru byla Holzhausenova fascinace detaily. Například jeho „úchylka“ na kliky dveří, kterou lze pozorovat napříč modely Tesly. Model S má výsuvné kliky, Model X tlačítkové, Model 3 a Y mají integrované kliky a Cybertruck je dokonce úplně bez nich. Podle něj není kliky pouze funkční prvek, ale i součást interakce mezi řidičem a vozidlem.
Dalším revolučním prvkem je zadní světlo nového Modelu Y, které je jedinečné v celém automobilovém průmyslu. I přes počáteční skeptické reakce odborníků Tesla dokázala nemožné a vytvořila odlišitelný design, který jasně signalizuje změnu směru vývoje. Holzhausen se také věnoval barvám Tesly – nový odstín Glacier Blue je výsledkem experimentů v Číně a mohl by brzy nahradit stávající modrou variantu.
Velká část rozhovoru se zaměřila na Cybertruck, jeho bezpečnostní testy a aerodynamické vlastnosti. Přestože si mnoho lidí myslelo, že tak masivní vozidlo bude nebezpečné, crash testy ukázaly opak – pětihvězdičkové hodnocení v různých kategoriích dokazuje, že Tesla opět posunula laťku v bezpečnosti.
Holzhausen se také pochlubil designem kol Cybertrucku, kde aerodynamické krytky nejen zlepšují dojezd, ale také dodávají autu futuristický vzhled. V jeho očích je to další klíčový prvek, který odlišuje Cybertruck od běžných vozů. Přiznal také, že své vlastní vozidlo nechal polepit černým wrapem, protože během vývoje měl Cybertruck v designovém studiu vždy černou barvu.
Holzhausen se dotkl i tématu nového Roadsteru, který Tesla vyvíjí již několik let. Přirovnal jeho vývoj k závodním týmům automobilových značek, které testují nové technologie ve Formuli 1 a následně je aplikují do běžných modelů. Roadster tak slouží jako experimentální platforma, ze které těží i Model S Plaid. Neustálé inovace však znamenají, že se jeho uvedení na trh stále odkládá. Holzhausen zdůraznil, že Tesla chce v tomto modelu ukázat to nejlepší, co aktuálně dokáže, a že cílem je nejen extrémní výkon, ale i revoluční design. Inspiraci Roadsterem lze již dnes vidět například v nové barvě Ultra Red, která se snaží přiblížit ručně stříkanému laku z prvního předváděcího prototypu.
Franz von Holzhausen v rozhovoru potvrdil svou oddanost misi Tesly a vášeň pro inovace. Od detailů jako kliky dveří, přes nové barevné varianty až po revoluční prvky Cybertrucku – jeho přístup k designu formuje budoucnost značky. Pokud vás zajímají další podrobnosti o jeho práci a myšlenkových pochodech, určitě si poslechněte celý rozhovor v podcastu Ride the Lightning.
Jsem šéfredaktor serveru zaměřeného na elektromobilitu, oblast, která představuje budoucnost dopravy. Moje vášeň pro technologii a udržitelný rozvoj mě přivedla k tomuto zaměření, kde mohu spojit svůj zájem o inovace s odpovědností vůči životnímu prostředí.
Autor
Jan Piechaczek