Livestreamy

Neuralink novinky 2025

Společnost Neuralink, vedená Elonem Muskem, představila ve své nejnovější prezentaci ohromující pokrok v oblasti mozkových implantátů.

30.6.2025

Cesta od vize k realitě

Neuralink dlouhodobě slibuje revoluci v interakci mezi člověkem a technologií. Zatímco původní představy se mohly zdát jako sci-fi, dnešní ukázky z praxe dokazují, že Elon Musk a jeho tým míří nekompromisně vpřed. Před několika měsíci byl implantován první čip člověku, a od té doby projekt nabírá na obrátkách.

Prezentace, kterou Elon Musk otevřel osobně, jasně ukázala nejen dosavadní pokrok, ale také technologickou roadmapu, která se nezastavuje u základní motoriky. Neuralink má ambici zpřístupnit lidem ovládání počítačů, robotiky a jednou i smyslového vnímání pomocí jediného rozhraní mezi mozkem a počítačem. První úspěšné pokusy pacientů navíc ukazují, že tato budoucnost je na dosah.

Pacienti, kteří myslí a konají

Největší pozornost prezentace si získali samotní pacienti. Lidé s ochrnutím, kteří byli dříve odkázáni pouze na sledování okolí očima, dnes pomocí Neuralinku aktivně komunikují, ovládají zařízení a dokonce se účastní herních seancí. Jeden z prvních uživatelů, Nolan, nejenže vytvořil rekord v ovládání kurzoru pomocí mozku, ale také kreslil kníry kočkám nebo pilotoval ve hrách.

Nejzajímavější ukázkou byla skupinová hra Mario Kart, kterou hrálo pět pacientů čistě pomocí myšlenek. Ve hrách typu Call of Duty se zase řešila přesná koordinace joysticků pouze na základě motorických záměrů, které čip rozpoznal. Ukázalo se, že jeden z hráčů používal představu chůze pro ovládání pohybu a představu míření pro zaměřování — zcela přirozený a efektivní způsob interakce.

Jedním z nejdojemnějších momentů byla možnost pacienta, který byl předtím zcela izolován, poprvé po mnoha letech jít ven a vidět své děti. Neuralink tak nepřináší jen technologický pokrok, ale i hluboce lidské příběhy. Stejně tak bývalý malíř mohl znovu tvořit díky robotické ruce ovládané myšlenkami.

Expanze smyslů: Zrak a sluch ve vývoji

Neuralink nespoléhá pouze na obnovu motorických funkcí. Dalším krokem je vizuální vnímání. Díky implantaci tisíců mikroskopických elektrod do mozkové kůry zrakového centra má být možné simulovat obraz přímo v mozku. Aktuální čip N1 zvládá kolem tisícovky kanálů, nová verze S2 bude mít až 20 000 a tím i možnost pokrýt větší zorné pole.

Technologie by mohla umožnit slepým lidem nejen vidět, ale i zažít rozšířenou realitu (AR) nebo dokonce virtuální realitu (VR) přímo před očima. Díky neuronové síti bude možné data z kamery (například v brýlích) přenést a interpretovat mozkem. Zároveň se počítá s podobným přístupem i pro sluch – digitální interpretace řeči by se mohla stát přímou náhradou poškozeného sluchového aparátu.

Klíčovou výzvou ale zůstává plasticita mozku – tedy jeho neustálá proměnlivost. Aby systém správně fungoval, musí se každý den znovu kalibrovat. Mozek totiž mění své výstupy podle toho, co během dne zažíváme, a software čipu musí tuto změnu rozpoznat a přizpůsobit se.

Škálování a výzvy budoucnosti

Vývoj implantátu provází obrovské technické i biologické výzvy. Jednou z hlavních překážek je zatím samotná operace – zavádění elektrod je dnes časově náročné, trvá přibližně pět hodin. Nový robot, který by měl tento čas zkrátit na pouhých 25 minut, má být hotový brzy. Také miniaturizace a energetická efektivita čipu je důležitým faktorem – čip se nesmí přehřívat, musí vydržet na baterii a být absolutně bezpečný.

Neuralink dnes testuje technologii na sedmi pacientech, ale plánuje rozšíření na tisíce. To si vyžádá nejen nové operační roboty a pokročilejší čipy, ale i mezinárodní certifikace, regulační souhlas a samozřejmě přijetí veřejností. U pacientů s vážným postižením je tolerance k riziku vyšší, ale pro masové nasazení musí být systém dokonalý.

Neuralink se v budoucnu neomezuje jen na léčbu. V dlouhodobém horizontu má být možné ovládat robotická těla, jako je humanoidní Optimus od Tesly, čistě myšlenkou. A co víc, v prostředí jako Mars, kde lidé nemohou přežít na povrchu kvůli záření, by tito roboti mohli být řízeni z bezpečných úkrytů přímo lidskou myslí.

Shrnutí

Neuralink ukazuje, že budoucnost, kde bude možné ovládat zařízení i svět kolem nás pouhou myšlenkou, se rychle blíží. První pacienti už dnes dokazují, že technologie funguje – kreslí, hrají hry, komunikují a získávají zpět části života, které ztratili. Pokud se podaří zvládnout výzvy v kalibraci, škálování a bezpečnosti, čeká nás doslova nový věk propojení člověka a stroje. Více podrobností a fascinujících ukázek najdete v celém videu na Patreonu.

Jan Piechaczek

Šefredaktor

Jsem šéfredaktor serveru zaměřeného na elektromobilitu, oblast, která představuje budoucnost dopravy. Moje vášeň pro technologii a udržitelný rozvoj mě přivedla k tomuto zaměření, kde mohu spojit svůj zájem o inovace s odpovědností vůči životnímu prostředí.