Pořízení ojetého elektromobilu může být skvělou volbou pro městský provoz, ale jak si takové auto vede po letech používání?
Pořízení ojetého elektromobilu může být pro mnoho zájemců zajímavou volbou, ale zároveň vzbuzuje otázky ohledně stavu baterie, dojezdu a celkové použitelnosti. V tomto testu se podíváme na Smart ForTwo Electric Drive z roku 2013 s nájezdem 85 000 km a otestujeme jeho reálný dojezd a spotřebu v běžném provozu.
Smart ForTwo Electric Drive (ED) třetí generace byl jedním z prvních malých městských elektromobilů, které nabízely čistě elektrický pohon. Tento model, určený primárně do města, měl relativně malou baterii, což limitovalo jeho dojezd, ale zároveň zajišťovalo nízkou hmotnost a dobré jízdní vlastnosti. Zajímavostí je, že americká verze, která se v testu objevila, disponuje pouze jednofázovou nabíječkou s konektorem typu 1. V Evropě se však prodávaly i verze s třífázovým nabíjením o výkonu až 22 kW, což výrazně zkracovalo dobu dobíjení.
V interiéru se Smart ForTwo Electric Drive 2013 drží svého minimalistického konceptu, ale zároveň překvapí prostorností. I dva dospělí muži o hmotnosti 100 kg se do vozu pohodlně vejdou, aniž by se rameny dotýkali. Komfort jízdy je ovšem omezen tuhým podvozkem a malými koly, což se projevuje zejména na nerovnostech. Na druhou stranu, vstup do vozu je snadný, což ocení i starší řidiči.
Hlavním cílem testu bylo zjistit, jak si tento elektromobil vede v běžném provozu po 85 000 km a sedmi letech používání. Trasa vedla z Prahy do Štěchovic a zpět, přičemž celkem činila 139 km. Baterie byla před startem nabita na 100 %, venkovní teplota se pohybovala okolo 10 °C.
Test probíhal v nočních hodinách s minimálním provozem, což umožnilo udržet stabilní průměrnou rychlost kolem 42 km/h. Po příjezdu do Štěchovic zůstalo v baterii ještě téměř 60 % kapacity, což naznačovalo slušný dojezd. Celkově si Smart ForTwo Electric Drive 2013 během celé trasy vzal 15,4 kWh energie, což odpovídá spotřebě přibližně 8 kWh na 100 km.
Podle výrobce by toto auto mělo mít maximální dojezd 165 km při velmi šetrné jízdě. V testu, za reálných podmínek, vyšel odhadovaný dojezd na 152 km, což je i po sedmi letech a 85 000 km velmi solidní výsledek. Stav baterie se ukázal být dobrý a její kapacita i nadále poskytuje dostatečný dojezd pro městské využití.
Jízdní vlastnosti tohoto malého elektromobilu jsou překvapivě zábavné. Díky nízké hmotnosti a okamžitému nástupu točivého momentu působí Smart ForTwo Electric Drive 2013 svižně, zejména při rozjezdech ve městě. Elektrický motor o výkonu 55 kW (74 koní) sice neohromí maximální rychlostí, ale pro městský provoz je naprosto dostačující. Řízení je lehké a přesné, i když menší kola a krátký rozvor znamenají, že na nerovnostech může být jízda poněkud tvrdší.
Velkou výhodou je jednoduché ovládání rekuperace, kterou lze nastavovat pomocí pádel pod volantem v evropské verzi. To umožňuje lepší přizpůsobení jízdy a v ideálních podmínkách částečně kompenzuje absenci modernějšího systému regenerativního brzdění. Na dálnici se Smart ForTwo Electric Drive už necítí tak jistě – nejen kvůli omezenému výkonu, ale také kvůli vyšší spotřebě a menší stabilitě ve vyšších rychlostech. Přesto se jedná o skvělého společníka pro každodenní městské dojíždění.
Test ukázal, že i starší elektromobil, jako je Smart ForTwo Electric Drive z roku 2013, může být stále dobře použitelný pro městský provoz. Spotřeba se drží na nízkých hodnotách a baterie i po několika letech stále umožňuje dojezd přes 150 km. Hlavními omezeními jsou delší doba nabíjení kvůli jednofázové nabíječce a relativně tvrdý podvozek, který nemusí každému vyhovovat. Pokud vás zajímá podrobný průběh testu a další detaily, podívejte se na přiložené video.
Jsem šéfredaktor serveru zaměřeného na elektromobilitu, oblast, která představuje budoucnost dopravy. Moje vášeň pro technologii a udržitelný rozvoj mě přivedla k tomuto zaměření, kde mohu spojit svůj zájem o inovace s odpovědností vůči životnímu prostředí.
Autor
Jan Piechaczek