Požáry elektromobilů se staly oblíbeným tématem médií, které často prezentují elektrická vozidla jako nebezpečnější než tradiční vozy se spalovacím motorem.
Požáry elektromobilů jsou často prezentovány jako děsivé a nebezpečné incidenty, které ohrožují veřejnou bezpečnost více než tradiční vozy. Na první pohled působí titulky o explozích elektrických vozidel či požárech na nákladních lodích velmi znepokojivě. Nicméně hlubší analýza statistik a odborných výzkumů odhaluje jiný příběh.
Ve skutečnosti mají elektromobily výrazně menší pravděpodobnost vzplanutí než automobily se spalovacími motory. Například švédská agentura pro civilní připravenost uvádí, že spalovací vozidla mají až dvacetkrát vyšší pravděpodobnost požáru. Podobně organizace EW FireSafe zjistila, že auta se spalovacím motorem jsou osmdesátkrát náchylnější ke vznícení než elektromobily. Dokonce i konzervativní data Tesly potvrzují, že jejich vozy jsou osmkrát méně pravděpodobné, že vzplanou.
Základním problémem je mediální selekce informací. Zatímco každý požár elektromobilu se objevuje na titulních stranách, požáry běžných aut, které jsou mnohem častější, často zůstávají bez povšimnutí. To vytváří dojem, že elektromobily představují větší riziko, což ve skutečnosti neodpovídá realitě.
Jedním z nejčastějších argumentů odpůrců elektromobilů je vyšší teplota, při které baterie hoří. Zatímco požáry benzínových vozidel dosahují teploty kolem 800 °C, požáry lithium-iontových baterií mohou přesáhnout až 2000 °C. Na první pohled to vypadá nebezpečně, ale skutečnost je komplikovanější.
Bateriové články v elektromobilech jsou chráněny ocelovým pláštěm, izolačními materiály a ohnivzdornými bariérami, což zpomaluje šíření požáru. To znamená, že požár elektromobilu roste postupně a celková energie uvolněná při požáru je srovnatelná s požárem vozidla se spalovacím motorem. Výzkum ze Švédska ukázal, že zatímco požáry benzínových aut dosahují 8000 kW během několika minut, požáry baterií dosáhnou maximálně 3000 kW a jejich růst trvá déle.
Tato skutečnost dává pasažérům elektromobilu více času k evakuaci. Minimální čas mezi prvním varováním a vznícením baterie je pět minut, ale výrobci, jako je Tesla, často zajišťují, že baterie vydrží i déle než hodinu. To výrazně zvyšuje bezpečnost cestujících.
Navíc díky menšímu motoru v přední části a větším deformačním zónám jsou elektromobily obecně bezpečnější při čelních nárazech. Výzkum Institutu pro bezpečnost silničního provozu ukázal, že nároky na odškodnění zranění u elektromobilů jsou o 40 % nižší než u vozů se spalovacími motory.
Statistiky a odborné studie jednoznačně potvrzují, že elektromobily mají mnohem nižší pravděpodobnost vzplanutí než auta se spalovacími motory. Přestože požáry baterií hoří při vyšších teplotách, jejich šíření je pomalejší a celková energie požáru je srovnatelná. Navíc moderní konstrukce elektromobilů zajišťuje více času pro evakuaci a celkově vyšší bezpečnost pasažérů. Pokud vás zajímá více detailů o tomto tématu, doporučuji zhlédnout přiložené video, které přináší podrobnou analýzu i konkrétní příklady.
Jsem šéfredaktor serveru zaměřeného na elektromobilitu, oblast, která představuje budoucnost dopravy. Moje vášeň pro technologii a udržitelný rozvoj mě přivedla k tomuto zaměření, kde mohu spojit svůj zájem o inovace s odpovědností vůči životnímu prostředí.
Autor
Jan Piechaczek