echnologická společnost Neuralink, pod vedením Elona Muska, udělala obrovský krok směrem k revoluci v oblasti komunikace mezi lidským mozkem a digitálními zařízeními.
Myšlenka propojení lidského mozku s výpočetní technikou není nová, ale Neuralink se snaží přinést její praktickou aplikaci do každodenního života. Elon Musk se nechal slyšet, že cílem je odstranit „úzké hrdlo“ komunikace mezi člověkem a technikou. Lidská schopnost zadávat data – pomocí řeči nebo klávesnice – je totiž extrémně pomalá. Neuralink umožňuje přímé napojení mozku na zařízení, čímž otevírá cestu k tisíckrát rychlejší interakci než dnes.
Tato technologie zároveň přináší nový způsob, jak porozumět fungování mozku a samotnému vědomí. Vize sahá od léčby neurologických onemocnění přes návrat zraku a mobility až po spojení s umělou inteligencí. Neuralink tak nechce být jen léčebným prostředkem, ale nástrojem transformace lidského bytí.
Neuralink v současnosti testuje své zařízení u sedmi účastníků klinických studií. První produkt s názvem Telepathyumožňuje ovládat kurzor počítače nebo mobilního telefonu pouhou myšlenkou. Uživatelé s poraněním míchy nebo amyotrofickou laterální sklerózou (ALS) tak mohou znovu komunikovat, pracovat, hrát hry a žít samostatnější život. Zařízení se ovládá bezdrátově a implantace je prováděna roboticky s vysokou přesností.
Druhým produktem je Blindsight, určený pro osoby s úplnou ztrátou zraku. Implantát umístěný do zrakové kůry mozku bude zpracovávat vizuální informace získané z kamery ve speciálních brýlích. I když začátek bude ve zjednodušené podobě, cílem je poskytnout vysoké rozlišení a dokonce rozšířit lidský zrak o infračervené a ultrafialové spektrum – podobně jako postava Jordi LaForge ze Star Treku.
Jedním z nejdojemnějších momentů prezentace Neuralinku bylo předvedení robotické ruky ovládané pouze myšlenkou. Uživatel, který po úrazu páteře ztratil schopnost psát či kreslit, pomocí implantátu ovládal robotickou ruku a napsal text na obrazovce. Vize do budoucna však jde dál – Elon Musk hovořil o propojení mozku s humanoidním robotem Optimus od Tesly, který by mohl zcela nahradit tělo osoby s postižením.
Další výzvou je obnovení propojení mezi mozkem a zbytkem těla přes poraněnou míchu. Neuralink plánuje vyvinout implantáty nejen pro mozek, ale i pro páteř, které by mohly obnovit schopnost chůze i u lidí s těžkým ochrnutím. Tento směr vývoje by mohl znamenat zásadní průlom v léčbě pacientů po úrazech.
Za technologickým zázrakem stojí pokročilé inženýrství. Neuralink vyvinul vlastní čipy, elektrody i chirurgické roboty, které zvládnou implantaci s milimetrovou přesností. Výroba komponent byla optimalizována – například čas potřebný k výrobě jemné jehly se snížil z 24 hodin na pouhých 30 minut, a cena z 350 dolarů na 15 dolarů.
Společnost rovněž spolupracuje s firmou Siemens na špičkovém medicínském zobrazování a staví vlastní centrum pro funkční mapování mozku. To jí umožňuje plánovat operace s maximální přesností a individualizací. Cílem je postupné rozšíření implantace na tisíce až miliony lidí ročně.
Neuralink ukázal, že propojení lidského mozku s technologií je nejen možné, ale již v praxi funguje. Produkty jako Telepatie a Blindsight přinášejí reálnou pomoc lidem s postižením, zatímco dlouhodobé ambice míří k vytvoření plnohodnotného rozhraní mezi mozkem a umělou inteligencí. Tato revoluce přichází postupně, s důrazem na bezpečnost a regulace, ale její potenciál je nepopiratelný. Pokud vás téma fascinuje stejně jako nás, určitě si nenechte ujít celé video ZDE nebo ZDE, které odhaluje další detaily této přelomové technologie.
Jsem šéfredaktor serveru zaměřeného na elektromobilitu, oblast, která představuje budoucnost dopravy. Moje vášeň pro technologii a udržitelný rozvoj mě přivedla k tomuto zaměření, kde mohu spojit svůj zájem o inovace s odpovědností vůči životnímu prostředí.
Autor
Jan Piechaczek