V nejnovějším testu se zaměřujeme na inovovanou Teslu Model Y s novými LFP bateriemi od CATL. Týdenní zkoušení v reálném provozu, včetně dálniční jízdy i rodinného výletu.
Modernizovaná Tesla Model Y, která se dostala do testu autora, představuje drobnými změnami evoluci vozu, který už dávno překonal hranici „alternativy“ vůči spalovacím vozům. Přestože se jedná o variantu s pohonem zadních kol a novou generací baterií typu LFP (železofosfát), první dojmy naznačují, že i v tomto základním provedení se Tesla posouvá dál – co do komfortu, bezpečnosti i praktičnosti.
Auto bylo převzato v dešti a hned během prvních minut upoutalo drobnostmi, jako je tichost podvozku či fakt, že již není standardně dodávána domácí nabíječka. Změny jsou ale i konstrukční – přední kufr se více využívá, přibylo místo a zlepšila se logika zavírání. Přes mobilní aplikaci lze vozidlo plně ovládat a předávat přístup vzdáleně – a to včetně přenesení osobních profilů řidiče i zvuků z USB.
Hlavní část testu se zaměřila na reálné podmínky používání. Začíná se u nabíjení: nová LFP baterie typu CATL přináší jiné chování nabíjecí křivky – menší počáteční špičku, ale schopnost udržet vysoký výkon déle. Oproti předchozím verzím s bateriemi NMC je zde méně agresivní pokles rychlosti nabíjení. Přesto křivka nekopíruje „flat“ nabíjení jako u některých verzí s bateriemi BYD – výkon začne výrazněji klesat od cca 40 %.
Dobrou zprávou je vysoká efektivita: při testu nabití od 0 do 100 % ukázala Tesla vynikající účinnost – 96 %, což znamená pouze 4 % ztráty. Použitelná kapacita baterie byla změřena na 64 kWh, přičemž průměrná spotřeba se během týdenního testování pohybovala kolem 165 Wh/km – což odpovídá reálnému dojezdu kolem 400 km.
V testu byla nová Model Y podrobena i klasickému rodinnému režimu. Účast rodiny a dětí ve voze během běžných cest ukázala silné stránky vozidla – minimalistický interiér je přehledný, materiály působí kvalitně a prostornost vozu je velmi dobrá, zejména v zadní části.
Nový zadní displej umožňuje dětem ovládat funkce zábavy, jako jsou hry nebo filmy na Netflixu. Ovládání je intuitivní, ventilace příjemně přístupná a sedadla pohodlná. Kritika přišla jen na nepohodlné zadávání profilu a nastavení sedaček za jízdy – přesto systém přináší více benefitů než komplikací.
Dospělí pasažéři ocenili velmi nízký hluk v kabině, a to i při vyšších rychlostech. Komfort jízdy se blíží dražším vozům, a měkký podvozek působí vyváženě i na méně kvalitních silnicích.
Přestože auto zanechalo vesměs pozitivní dojem, nelze opomenout několik slabších stránek. První z nich je zmíněné nabíjení – byť slušné, stále nedosahuje úrovně starších BYD baterií s flat křivkou. O něco horší je i dojezd při vysokých rychlostech – reálné dálniční využití je možné, ale je třeba přizpůsobit se plánováním tras a časem nabíjení.
Dalším zklamáním je absence strukturální baterie a předního „castingu“. Tesla zřejmě kvůli unifikaci výroby sjednotila konstrukční řešení a tím se vzdala technologických výhod, které strukturální baterie nabízí. Testující upozorňuje, že tato změna byla motivována snahou o efektivnější výrobu, ale ve výsledku to znamená, že i novější Tesly (včetně Modelu 3 Highland) o tyto inovace přicházejí.
Tesla Model Y s novými bateriemi CATL přináší pozitivní evoluci. Spotřeba, komfort i digitální možnosti posouvají vůz opět o krok dál, přičemž slabší stránkou zůstává nabíjení při delších trasách. Reálný dojezd kolem 400 km a tichý, kultivovaný projev však potvrzují, že jde o velmi schopný vůz nejen do města, ale i na dálkové cesty. Více detailů, včetně kompletního testu nabíjecí křivky, reálné spotřeby a dálničních jízd, najdete ve videu – rozhodně stojí za shlédnutí ZDE nebo ZDE.
Jsem šéfredaktor serveru zaměřeného na elektromobilitu, oblast, která představuje budoucnost dopravy. Moje vášeň pro technologii a udržitelný rozvoj mě přivedla k tomuto zaměření, kde mohu spojit svůj zájem o inovace s odpovědností vůči životnímu prostředí.
Autor
Jan Piechaczek