Elektromobilita

Test elektroskútr ES1 Pro

Elektrická motorka LS Moto ES1 zaujme na první pohled moderním designem a cenovkou, která startuje na 75 tisících korunách.

6.7.2025

První dojmy z jízdy

Elektroskútr LS Moto ES1 přichází jako nový hráč na trhu cenově dostupných elektrických vozidel. Testovaný kus měl sice o něco slabší baterii než finální sériová verze, ale i tak bylo možné okamžitě otestovat jeho schopnosti. Už po prvních kilometrech bylo jasné, že se nejedná o pouhou levnou napodobeninu – stroj zaujme svým bezúdržbovým motorem integrovaným v náboji kola, který přináší tichý chod a spolehlivý výkon bez nutnosti častého servisu.

Výbava je na svou třídu překvapivě slušná. Skútr má displej, USB nabíjení, úložný prostor a odemyká se pomocí čipu NFC. Ačkoliv testovaný model měl slabší baterii s kapacitou 26 Ah oproti finálním 30 Ah, počáteční zobrazený dojezd 108 km je více než slibný. Reálné jízdní podmínky ale odhalily, že skutečný dojezd je nižší, což odpovídá běžné zkušenosti s elektromobily.

Výkon, dojezd a praktičnost

Skútr vyniká svižností, zejména v tzv. „turbo“ režimu, který dodává jízdě výraznou dynamiku – ideální pro mimoměstské úseky. Bez turba se maximální rychlost pohybuje kolem 60 km/h, což naprosto postačuje pro městský provoz. V turbo režimu lze dosáhnout rychlosti až 80 km/h, avšak jízdní stabilita při těchto hodnotách už není ideální. Přední náprava působí při vyšších rychlostech nejistě a stroj se mírně chvěje.

Reálný dojezd testovacího modelu se ustálil na přibližně 80 km, což potvrzují i konkrétní čísla – při 22 ujetých kilometrech baterie klesla na 70 %, při 60 kilometrech bylo zbývajících 30 %. S poklesem nabití navíc dochází ke znatelnému omezení výkonu – pod hranicí 40 % se automaticky deaktivuje turbo režim a skútr je citelně méně výkonný. Při 4 % kapacity už bylo možné jet do kopce pouze rychlostí 30 km/h.

Zásadní nevýhodou je ovládací panel, kde všechna tlačítka vypadají stejně a chybí jim jakákoli zvuková či světelná odezva. V plném slunci není vidět, zda blikají směrovky, což je potenciálně nebezpečné. V praxi to znamená, že jezdec musí kontrolovat funkčnost blikání zastavením ve stínu nebo přechodem na ruční signály. Autor testu opakovaně upozorňuje, že jde o největší slabinu stroje.

Komfort a detaily

Příjemným překvapením je poměrně velký úložný prostor, který bez problémů pojme drobnosti nebo menší helmu. K dispozici je i klasický USB port pro nabíjení telefonu. Design skútru je dle recenzenta „povedený“ a konstrukčně vypadá robustně a moderně. Baterie jsou vyjímatelné, což umožňuje snadné domácí nabíjení – výhodné zejména pro obyvatele bytových domů bez přístupu k zásuvce v garáži.

Samotné nabíjení je možné buď přímo v motorce, nebo po vyjmutí baterie. Drobnou nevýhodou je fakt, že při zapnuté motorce se baterie nenabíjí, což může být matoucí. Přístup k baterii je však jednoduchý, byť opětovné zapnutí vyžaduje použití NFC čipu, což není nejpohodlnější.

Z hlediska spotřeby energie skútr překvapuje pozitivně. Elektrická jízda je téměř beznákladová – náklady na elektřinu jsou minimální, což dělá z tohoto modelu výhodnou alternativu ke spalovacím skútrům, především v městském provozu.

Slabiny, které nelze přehlédnout

Největším nedostatkem je bezesporu ovládací panel, který recenzent opakovaně označuje jako neintuitivní a potenciálně nebezpečný. Chybějící odezva směrovek, nerozlišitelnost tlačítek a jejich špatná viditelnost ve slunečním světle jsou kritickými body, které by si výrobce měl vzít k srdci. Přitom právě tento nedostatek může být pro řadu potenciálních zákazníků rozhodující.

Dále se ukázalo, že jakmile kapacita baterie klesne pod určitou hranici (cca 40 %), výkon stroje dramaticky klesá. V tomto stavu skútr ztrácí svižnost, hůře akceleruje a stává se méně bezpečným, zejména v kopcovitém terénu. Výrobce sice nabízí verzi s větší baterií (30 Ah), ale i tak by měl být zákazník informován, že plný výkon je k dispozici jen při vyšší úrovni nabití.

Shrnutí

Elektroskútr LS Moto ES1 nabízí za 70 tisíc korun zajímavý mix designu, výkonu a nízkých provozních nákladů. Reálný dojezd kolem 80 km, svižnost a jednoduchá údržba z něj činí solidního kandidáta pro městský a příměstský provoz. Největší slabinou je však ergonomie ovládání směrovek a omezený výkon při nižší kapacitě baterie. Pokud výrobce zapracuje na ovládacím rozhraní a výkonovém managementu, může se z ES1 stát skutečný hit. Více detailů i záběry z jízdy najdete ve videu, které stojí za zhlédnutí ZDE nebo ZDE.

Jan Piechaczek

Šefredaktor

Jsem šéfredaktor serveru zaměřeného na elektromobilitu, oblast, která představuje budoucnost dopravy. Moje vášeň pro technologii a udržitelný rozvoj mě přivedla k tomuto zaměření, kde mohu spojit svůj zájem o inovace s odpovědností vůči životnímu prostředí.